Wyjazd integracyjny dla klas pierwszych do Zakopanego to był również czas inspiracji!
Właśnie wracamy z wyjazdu szkolnego „Przemiany”. Klasy pierwsze poznawały siebie samych w nowych sytuacjach, poznawały siebie wzajemnie i świat, który ich otacza. Dotarliśmy do Czarnego Stawu Gąsienicowego, mimo deszczu przedostaliśmy się przez Jaskinię Mroźną, odwiedziliśmy Wille Kolibę i Okszę, gdzie obserwowaliśmy rzeczywistość z perspektywy m.in. Witkacego i Zofii Stryjeńskiej. Mieliśmy równiez niewzykłą przyjemnosc spotkac się z fotografrm , laureatem World Press Photo, Bartkiem Jureckim.
Wracamy z nowymi doświadczeniami, pełni inspiracji i z energią na kolejne wyzwania w rozpoczętym roku szkolnym.
Warsztaty z szycia poduszek dla klas pierwszych.
Spotkanie ze znakomitą aktorką Agnieszka Przepiorska po ważnym spektaklu „W maju się nie umiera” Dom Spotkań z Historią w PROM Kultury Saska Kępa
Pozdrawiamy współoglądaczy z Saska Szkoła Realna i Magdalena Rigamonti
O Saskiej Szkole Realnej, o edukacji, o demokracji.
Ustalenia to ważny element naszej szkolnej demokracji.
Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny! To już nasz trzeci rok z Wami.
Konstytucja Saskiej Szkoły Realnej dostępna jest TU
Peace&Love i Żubry pozdrawiają z Olsztyna.
Za nami wyjątkowa premiera. Adaptację sztuki pt.: „Rycerz Niezłomny, czyli niewola księżniczki Parekselancji” autorstwa Macieja Wojtyszki
Podsumowanie wizyt w organizacjach pozarządowych. Klasy pierwsze w ramach zajęć specjalizacyjnych odwiedziły wybrane organizacje. O czym były rozmowy?
Portfolio - to jedno z narzędzi, które stosujemy w naszej szkole.
Uczennice i Uczniowie Saskiej Szkoły Relnej w ramach lekcji WFu mają niezwykłą możliwość uczyć się od profesionalnych trenerów, byłych zawodników i reprezentatów Polski podstaw wioślarstwa.
Mamy nadzieję,że w przyszłości weźmiemy udział w międzyszkolnych zawodach w tej dyscyplinie.
Dziś na lekcjach fizyki uczennice i uczniowie klas pierwszych przeprowadzali doświadczenie podczas którego badali opory powietrza
Nasza pamięć, pamięć zbiorowa - o tym prof. Joanna Niżyńska, wykładowczyni na wydziale slawistycznym Indiana University w Bloomington w USA rozmawiała z naszymi uczennicami i uczniami ze specjalizacji Media Art. Prof. Niżyńska jest w Warszawie na stypendium Fulbrighta i prowadzi badania na temat kultury pamięci polsko-żydowskiej, których częścią jest analiza spektakli upamiętniających Marzec ’68, m.in. Sprawiedliwość w Teatrze Powszechnym i Zapiski z wygnania w Teatrze Polonia.
BiNGO, czyli grupa ze specjalizacji społeczno-biznesowej, czasami zagląda do teatru. Dzisiaj byliśmy na debacie „Polska powinna jak najszybciej wejść do strefy EURO”. To była możliwość poznania argumentów za i przeciw tezie, wysłuchania dyskusji praktyków i polityków - w dyskusji brali udział m.in. były wiceminister finansów Stefan Kawalec, obecny wiceminister finansów Piotr Patkowski, byla prezes NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz. Braliśmy też czynny udział w debacie - uczeń klasy pierwszej, Luca, w części pytań do ekspertów pierwszy zabral głos! To wymagało odwagi - przemawiać ma scenie Teatru Polskiego!
Uczymy się analizować zdjęcia i szukać między nimi powiązań. Podsumujemy dział „Cywilizacja” i rozmawiamy o tym jak różne społeczeństwa walczą o swoją tożsamość.
„My byliśmy tacy sami jak wy” - powiedziała do naszych uczniów i uczennic pani Wanda Traczyk-Stawska, ps. Pączek.
W ramach zajęć specjalizacyjnych spotkaliśmy się z panią Wandą – psycholożką i działaczką społeczna, działaczką podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierką Armii Krajowej, członkinią Szarych Szeregów, uczestniczką powstania warszawskiego, przewodniczącą Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy. To była rozmowa o tym wszystkim: o życiu, o polityce, o miłości.
„Życzę Wam takich rodziców i nauczycieli, którzy was rozumieją”.
Teatr Powszechny - dziękujemy za gościnę, Michał Wójcik - dziękujemy za spotkanie
Jesteśmy w roku wyborczym, zatem rozmowa o wyborach była uzasadniona. Zaprosiliśmy Adama Sauera z Fundacji Solidarności Międzynarodowej, który podzielił się z uczennicami i uczniami naszej szkoły swoim doświadczeniem udziału w międzynarodowych misjach obserwacji wyborów organizowanych przez OSCE/ODIHR lub Unię Europejską.
Pod koniec zeszłego tygodnia w Tatrze Polskim miało miejsce czytaniu książki pt.: „Niewygodni” Magdaleny Rigamonti.
Książke czytał min. Andrzej Seweryn. Reżyserką czytania była Svitlana Oleshko – uchodźczyni z Charkowa.
Czasami mamy spotkania, których nie zakwalifikujemy do żadnej naszej specjalizacji. Tak jest ze spotkaniem z Piotrem Cywińskim, dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkeanu. To była rozmowa o pamięci; pamięci - kluczu do zrozumienia współczesnej rzeczywistości. Auschwiz mimo tego, że jest miejscem historycznym, to autentyczność tego miejsca pozwala, zachęca, wręcz nakazuje pracować z tym, czego dzisiaj doświadczamy. W tym doświadczeniu jest wojna, cierpienie, krzywda. Dlaczego trzeba mówić o Auschwitz z młodymi, dla których powyższe jest trudne do wyobrażenia? A może nie jest - może wrażliwość nastolatka staje się sprzymierzeńcem historii i pamięci? To spotkanie było trudne, wyrzuciło nas poza luksus obojętności. Auschwitz jest punktem odniesienia. Dla demokratycznego świata, dla młodych. I dla nas - społeczności Saskiej Szkoły Realnej. Teatr Powszechny - dziękujemy za gościnę!
Cudze chwalicie, swego nie znacie „ - Na ostatniej lekcji plastyki wyruszyliśmy na spacer fotograficzny po naszej ulicy Skaryszewskiej. Efekty będziecie mogli zobaczyć wkrótce na naszym fanpage’u
Czy 15 lat to dobry moment aby myśleć o własnym biznesie?
W ostatnim czasie oUczennice, Uczniowie,Nauczycielki, Nauczyciele oraz Rodzice wzięli udział w Saskim wiecu Szkolnym.
Na wiecu zostały przedstawione prze uczniów, omówione na formu całej społecznoęci i poddane głosowaniu bierzące sprawy ogólnoszkolne.
"Wojna wokół mnie" - zadaniem Uczennic i Uczniów klas pierwszych było opowiedzenie o doświadczeniu wojny na podstawie historii rodzinnych, historii lokalnej oraz na podstawie aktualnych wydarzeń w kontekście wojny na Ukrainie.
Interdyscyplinarny projekt zespołowy, który pozwolił uczniaom klas pierwszych spojrzeć na Antyk z wielu perspektyw i połączyć historię ze współczesnośćią.
W ostatnich dniach Uczennice i Uczniowie klas drugich Saskiej Szkoły Realnej odbyli realne lekcje z WOS-u w Sejmie RP.
Modzież z klas pierwszych poznawała historię wyjątkowego odkrycia, które stało się punktem wyjścia do rozmowy o kulturze starożytnego Egiptu.
W miniony poniedziałek nasze Uczennice oraz Uczniowie z klas drugich pod wodzą zespołu humanistycznego odwiedzili Gdańsk, by odbyć realne lekcje z historii, języka polskiego, WOS-u i histrorii sztuki.
Edukacja medialna- warsztaty o tworzeniu podcastów za nami
Ups and downs, snowball effective, problem solving, no rules, overcome, catch-phrases, improvise, adapt - to nie słówka na test z angielskiego, ale jesteśmy na warsztatach StartUp Jump w Centrum Kreatywności Targowa. Poznajemy warszawskie firmy, ich drogi do sukcesu. Mamy też warsztaty dotyczące kompetencji przyszłości, modelu biznesowego i wartości w biznesie. I spacer po Fab Lab Orange.