M

Z realnego życia Saskiej

Startup jump vol. 2

2023-03-31 16:50:55
Młodzież z drugich klas (Grupa biznesowa) miała okazję uczestniczyć w kolejnej edycji warsztatów Startup jump, organizowanych przez Centrum Przedsiębiorczości Smolna przy współpracy WCIES-u. To kolejne spotkanie w ramach doradztwa zawodowego.
Fantastyczne spotkanie z przedsiębiorcami, wyjątkowe miejsce, jakim jest The Brain Embassy, zachwyciło uczestników i kto wie, być może zachęciło do działań biznesowych?
#saskaszkołarealn #liceumrealne #saskarealna #biznes #BiNGO #specializacjaspołecznobiznesowa
CZYTAJ WIĘCEJ

BiNGO na debacie „Polska powinna jak najszybciej wejść do strefy EURO”

2023-03-31 16:48:13

BiNGO, czyli grupa ze specjalizacji społeczno-biznesowej, czasami zagląda do teatru. Dzisiaj byliśmy na debacie „Polska powinna jak najszybciej wejść do strefy EURO”. To była możliwość poznania argumentów za i przeciw tezie, wysłuchania dyskusji praktyków i polityków - w dyskusji brali udział m.in. były wiceminister finansów Stefan Kawalec, obecny wiceminister finansów Piotr Patkowski, byla prezes NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz. Braliśmy też czynny udział w debacie - uczeń klasy pierwszej, Luca, w części pytań do ekspertów pierwszy zabral głos! To wymagało odwagi - przemawiać ma scenie Teatru Polskiego!

CZYTAJ WIĘCEJ

Warsztaty chemiczne z dr Zbigniewem Szydło

2023-03-31 16:39:58
Dwudniowych warsztaty chemicznych za nami!
Nasi pierwszoklasiści mieli dziś okazję poznać dr. Zbigniewa Szydło, cenionego wykładowcę i nauczyciela chemii, który na co dzień pracuje w High Gate School w Wielkiej Brytanii.
Pierwsza część spotkania została poświęcona historii odkrycia tlenu. Dowiedzieliśmy się, że zajęło to ok. 200 lat! Po wykładzie nasi uczniowie wzięli udział w niesamowitym pokazie chemicznym! Wspólnie odbyli lekcję chemii pełną magii, kolorów i... wybuchów! Lekcję, która, jak wielu z nich mówiło, zainspirowała ich i zachęciła do dalszego pogłębiania wiedzy o tej niezwykłej dziedzinie nauki. Oklaskom i zachwytom nie było końca! Jutro dzień drugi! Już nie możemy się doczekać!
 
 
CZYTAJ WIĘCEJ

"MURale na MURanowie"

2023-03-21 11:17:35
Dzisiaj uczniowie klas pierwszych wzięli udział w grze miejskiej MURale na MURanowie, podczas której poznawali muranowską sztukę ulicy.
 
CZYTAJ WIĘCEJ

Realna biologia!

2023-03-15 12:35:37
Błony biologiczne utrzymują to, co zewnętrzne „na zewnątrz”, a wnętrze „wewnątrz”, pozwalając tylko niektórym cząsteczkom na przemieszczanie się. Dziś badaliśmy czynniki, które mogą zwiększać ich przepuszczalność na posługując się burakiem. Dzięki niemu poznaliśmy jeden z powodów, dlaczego antybakteryjne żele z alkoholem mogą wysuszać dłonie. 
CZYTAJ WIĘCEJ

Lekcja HITu w klasie pierwszej.

2023-03-15 12:21:53

Uczymy się analizować zdjęcia i szukać między nimi powiązań. Podsumujemy dział „Cywilizacja” i rozmawiamy o tym jak różne społeczeństwa walczą o swoją tożsamość.

CZYTAJ WIĘCEJ

III Saskie Śniadanie naszej Szkolnej Społeczność.

2023-03-15 12:08:30
Gospodarzem tego spotkania była klasa UMAMI ❤
Dziękujemy Rodzicom, Nauczycielkom i Nauczycielom oraz naszym Uczennicom i Uczniom za miło spędzony poranek i pyszne śniadanie.
CZYTAJ WIĘCEJ

Spotkanie z Wandą Traczyk-Stawską w Teatrze Powszechnym

2023-03-02 10:30:46

„My byliśmy tacy sami jak wy” - powiedziała do naszych uczniów i uczennic pani Wanda Traczyk-Stawska, ps. Pączek.

W ramach zajęć specjalizacyjnych spotkaliśmy się z panią Wandą – psycholożką i działaczką społeczna, działaczką podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierką Armii Krajowej, członkinią Szarych Szeregów, uczestniczką powstania warszawskiego, przewodniczącą Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy. To była rozmowa o tym wszystkim: o życiu, o polityce, o miłości.

„Życzę Wam takich rodziców i nauczycieli, którzy was rozumieją”.

Teatr Powszechny - dziękujemy za gościnę, Michał Wójcik - dziękujemy za spotkanie

CZYTAJ WIĘCEJ

Spotkanie z Adamem Sauerem

2023-02-01 10:18:24

Jesteśmy w roku wyborczym, zatem rozmowa o wyborach była uzasadniona. Zaprosiliśmy Adama Sauera z Fundacji Solidarności Międzynarodowej, który podzielił się z uczennicami i uczniami naszej szkoły swoim doświadczeniem udziału w międzynarodowych misjach obserwacji wyborów organizowanych przez OSCE/ODIHR lub Unię Europejską.

CZYTAJ WIĘCEJ

"Niewygodni" Magdaleny Rigamonti w performatywnym czytaniu w Teatrze Polskim.

2023-02-01 10:02:02

Pod koniec zeszłego tygodnia w Tatrze Polskim miało miejsce czytaniu książki  pt.: „Niewygodni” Magdaleny Rigamonti.
Książke czytał min. Andrzej Seweryn. Reżyserką czytania była Svitlana Oleshko – uchodźczyni z Charkowa.

CZYTAJ WIĘCEJ

Spotkanie z Piotrem Cywińskim, dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkeanu

2023-01-25 09:56:36

Czasami mamy spotkania, których nie zakwalifikujemy do żadnej naszej specjalizacji. Tak jest ze spotkaniem z Piotrem Cywińskim, dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkeanu. To była rozmowa o pamięci; pamięci - kluczu do zrozumienia współczesnej rzeczywistości. Auschwiz mimo tego, że jest miejscem historycznym, to autentyczność tego miejsca pozwala, zachęca, wręcz nakazuje pracować z tym, czego dzisiaj doświadczamy. W tym doświadczeniu jest wojna, cierpienie, krzywda. Dlaczego trzeba mówić o Auschwitz z młodymi, dla których powyższe jest trudne do wyobrażenia? A może nie jest - może wrażliwość nastolatka staje się sprzymierzeńcem historii i pamięci? To spotkanie było trudne, wyrzuciło nas poza luksus obojętności. Auschwitz jest punktem odniesienia. Dla demokratycznego świata, dla młodych. I dla nas - społeczności Saskiej Szkoły Realnej. Teatr Powszechny - dziękujemy za gościnę!

CZYTAJ WIĘCEJ

Spacer z aparatem po ulicy Skaryszewskiej

2023-01-25 09:37:39

Cudze chwalicie, swego nie znacie „ - Na ostatniej lekcji plastyki wyruszyliśmy na spacer fotograficzny po naszej ulicy Skaryszewskiej. Efekty będziecie mogli zobaczyć wkrótce na naszym fanpage’u

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawa-miasto dla Twojego biznesu.

2023-01-10 12:46:31

Czy 15 lat to dobry moment aby myśleć o własnym biznesie?

CZYTAJ WIĘCEJ

Lekcja informatyki: programowanie robotów

2022-12-29 10:52:32
CZYTAJ WIĘCEJ

Pierwszy Wiec Saskiej Społeczności Realnej w roku szkolnym 22/23

2022-12-16 08:42:29

W ostatnim czasie oUczennice, Uczniowie,Nauczycielki, Nauczyciele oraz Rodzice wzięli udział w Saskim wiecu Szkolnym.

Na wiecu zostały przedstawione prze uczniów, omówione  na formu całej  społecznoęci i poddane głosowaniu bierzące sprawy ogólnoszkolne.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

"Wojna wokół mnie"

2022-12-15 14:34:45

"Wojna wokół mnie" - zadaniem Uczennic i Uczniów klas pierwszych było opowiedzenie o doświadczeniu wojny na podstawie historii rodzinnych, historii lokalnej oraz na podstawie aktualnych wydarzeń w kontekście wojny na Ukrainie.

CZYTAJ WIĘCEJ

Interdyscyplinarny projekt zespołowy "Antyk"

2022-12-15 13:47:32

Interdyscyplinarny projekt zespołowy, który pozwolił uczniaom klas pierwszych spojrzeć na Antyk  z wielu perspektyw i połączyć historię ze współczesnośćią.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Realna lekcja WOS-u w Sejmie RP

2022-12-12 14:21:05

W ostatnich dniach Uczennice i Uczniowie klas drugich Saskiej Szkoły Realnej odbyli realne lekcje z WOS-u w Sejmie RP.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kultura starożytnego Egiptu

2022-12-08 21:23:51

Modzież z klas pierwszych poznawała historię wyjątkowego odkrycia, które stało się punktem wyjścia do rozmowy o kulturze starożytnego Egiptu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Realne lekcje historii, WOSu, języka polskiego i historii sztuki w Gdańsku.

2022-12-07 22:23:34

W miniony poniedziałek nasze Uczennice oraz Uczniowie z klas drugich  pod wodzą zespołu humanistycznego odwiedzili Gdańsk, by odbyć realne lekcje z historii, języka polskiego, WOS-u i histrorii sztuki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Warsztaty z tworzenia podcastów

2022-12-02 07:50:21

Edukacja medialna- warsztaty o tworzeniu podcastów za nami

CZYTAJ WIĘCEJ

Warsztaty StartUp Jump

2021-12-01 13:46:19

Ups and downs, snowball effective, problem solving, no rules, overcome, catch-phrases, improvise, adapt - to nie słówka na test z angielskiego, ale jesteśmy na warsztatach StartUp Jump w Centrum Kreatywności Targowa. Poznajemy warszawskie firmy, ich drogi do sukcesu. Mamy też warsztaty dotyczące kompetencji przyszłości, modelu biznesowego i wartości w biznesie. I spacer po Fab Lab Orange.

CZYTAJ WIĘCEJ